Külpolitikai fordulatot!
A V21 csoport állásfoglalása
A V21 csoport az európai választások alkalmával a „Csend és kiáltás” című röpiratban értékelte az ország helyzetét. A „Hamis külpolitika – ’pávatánc’ és elszigetelődés” című fejezet megállapításai ma is érvényesek, a helyzet azonban tovább romlott és a fenyegető következmények is súlyosbodtak. Folytatódott Magyarország kiszorulása fontos döntési körökből, a szövetségi rendszerünkön kívüli – orosz és kínai – érdekek kiszolgálása. Egyre inkább látszik, hogy Orbán rossz lóra tett, mivel a nemzetközi változások az ellenkező irányba mutatnak.
A járványhelyzettel is visszaélő, rendeleti kormányzás mögé bújó, öntelt és korrupt hatalom a külpolitikában is minden eddiginél messzebb került a hazánk számára fontos céloktól és partnerektől. Az Európai Néppárt, amely a mérsékelt konzervatív erőket – köztük fontos szövetségeseink vezető politikai pártjait – tömöríti, tízéves hallgatás és a helyzet szépítgetése után 2021 elején kizárta tagjai közül a Fideszt, habár Orbán az utolsó pillanatban úgy tett, mintha „önként” távozna az ablakon át. A legerősebb európai pártcsaládból kiszorult Fidesz-képviselők most magányosan bolyonganak az EU parlamentjének folyosóin, főnökük szélsőjobb pártoknál keres partnereket az Európát gyengítő politikához.
A saját szövetségeseinkkel egyre éleződő konfliktusok oda vezettek, hogy a magyar kormány képviselői menetrendszerűen megvétózzák az európai együttműködés fontos témáit. Ehhez a kalandor és önsorsrontó politikához Orbán nem talál támogatókat az unióban, így mindinkább egyedül marad, már a visegrádi társak is elpártoltak tőle. A magyar kormány ma legtöbbször egymagában néz szembe az EU többi 26 tagállamával, a közös európai akciók kerékkötőjeként nyíltan idegen hatalmak érdekeit szolgálja.
A szárazföldbe mélyen beágyazott Magyarország nemzetközi kapcsolataiban két stratégiai dimenzióra kell különösen figyelnünk: egyrészt a bennünket körülvevő, sok államra tagozódó közép-európai térségre, ahol nagy számban élnek magyarok is, másrészt a régiónk sorsát meghatározó nagyhatalmakra. Az Orbán-kormányok 2010 óta ezek nagy többségével szándékosan rontották a viszonyt és tűrhetetlen hangnemet használnak. Mindeközben távoli önkényuralmi rendszerek vezetőihez dörgölőznek, soha meg nem térülő beruházási üzleteket kötöttek velük (paksi erőmű orosz bővítése, kínai vasút Budapest és Belgrád között) és az európai értékrendtől idegen kulturális behatolás hídfőállásait is építik (Fudan Egyetem Budapesten).
A nemzetközi viszonyok ma ismét a demokrácia és a jogállamiság híveinek erősödését mutatják. Az Európai Parlamentben a szélsőjobb pártok nem törtek át a 2019-es választásokon. Az Egyesült Államokban Orbán várakozásával ellentétben nem Donald Trump zavaros és kiszámíthatatlan kormányzása folytatódik, hanem Jo Biden elnökké választásával a transzatlanti együttműködés új távlatai nyíltak meg. A NATO nemzetközi súlyának és akcióképességének erősítése Magyarországnak is létérdeke. Európa jövőjét meghatározza a német és a francia vezetés és kettejük együttműködése. Németországban a 2021 őszi szövetségi parlamenti választáson a demokratikus pártok erős koalíciójának győzelme remélhető. Hasonlóképpen a 2022. évi franciaországi elnökválasztáson is a szélsőségeket elutasító pártok túlsúlya áll érdekünkben.
Magyarország akkor lesz hiteles és eredményes nemzetközi szereplő, ha a jelenlegivel szöges ellentétben kiszámítható és értékalapú külpolitikát folytat. Ilyen háttérrel lehet érvényesíteni kettős körvonalú nemzeti törekvéseinket: egyrészt állampolgáraink érdekeinek védelmét, másrészt a világban bárhol élő, magukat magyarnak valló nemzettársaink támogatását. A szomszéd országokban nemzeti kisebbségként megmaradt magyarság jelentős részét a Fidesz-kormány pénzzel és politikai hízelgéssel magához édesgette, miközben a valódi problémáikat (anyanyelvi oktatás, nyelvhasználati jogok, nemzeti szimbólumok használata, kettős állampolgárság elfogadása, ingatlanok visszaszolgáltatása stb.) nem oldja meg. A külvilágban élő, illetve dolgozó valamennyi magyar állampolgárnak is velük azonos módon – egységes levélszavazattal – kellene részt vennie a hazai választásokon.
A 2022. évi országgyűlési választások alkalmával egy új és hiteles parlamenti többség támogatásával külpolitikai fordulatot is el kell érnünk! Így válhat az autokráciákhoz és kleptokráciákhoz átsorolt országunk ismét az európai és a nemzetközi közösség megbecsült tagjává, a világ magyarságának biztos támaszává. A Fidesz esetleges győzelme azonban azzal fenyeget, hogy végleg a visszájára fordul a rendszerváltozás egyik alapvető eredménye: a nyugati világhoz való tartozásunk és felzárkózásunk.
Budapest, 2021. május 26.